niedziela, 16 września 2012

Notatka- Usługi internetowe-WWW

Usługi internetowe- WWW

W 1990 roku zostało zniesione embrago  na dostawę zaawansowanych technologii do krajów byłego bloku wschodniego. Stąd za datę przyłączenia Polski do globalnej sieci komputerowej, czy internetu , przyjmuje się 17 sierpnia 1991 roku.


Internet -nazwa pochodzi od dwóch angielskich słów: international (międzynarodowy) oraz network (sieć). Internet to zatem po prostu ogromna międzynarodowa sieć połączonych ze sobą komputerów.

Sieć- (ang. network), to grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą tak , by umożliwić wymianę informacji między nimi oraz współużytkować ich zasoby, korzystać ze wspólnych urządzeń, oprogramowań, baz danych itp.


Internet jako całość tworzy więc następujące elementy:
-połączone ze sobą komputery lub sieci komputerów,
-metody komunikacji między nimi, czyli protokoły,
-społeczność,która korzysta z sieci i ją rozwija,
-zasoby zgromadzone i dostępne dla członków sieci


Protokół sieciowy- (ang.network protocol) to opracowany przez informatyków i zatwierdzony przez uprawnione organy zbiór reguł określający sposób nawiązywania połączenia pomiędzy urządzeniami w sieci oraz zasady kodowania przekazywanych przez nie informacji. Połączenia z użyciem protokołu odbywają się całkowicie automatycznie, a użytkownik nie musi nawet zdawać sobie sprawy z ich istnienia.

Do najbardziej znanych protokołów sieciowych należy TCP/IP, umożliwia on komunikowanie się komputerów w sieci lokalnej(intranecie) oraz w sieci globalnej (internecie). Każdy komputer pracujący w sieci ma przypisany unikatowy adres IP w postaci czterech liczb z zakresu od 0 do 255.

Niektóre usługi sieciowe:
-strony internetowe (WWW),
-poczta elektroniczna (e-mail),
- czat,
-wideokonferencje,
-e-nauka,
-oglądanie telewizji (VOD),
-udział w grupach dyskusyjnych,
-pracowanie na odległym komputerze (protokoły telnet i ssh)

Serwer-to wyróżniony w sieci komputer, świadczący wybrane usługi innym komputerom.

Internet jest zbiorem wielu niezależnych sieci, nie posiada więc jednego centralnego ośrodka zarządzania. Ogólną opiekę nad internetem sprawuje organizacja CERT(powstała w 1988 roku ).

Największe zalety internetu to :
-szyki i łatwy dostęp do aktualnych informacji,
-możliwość komunikacji na duże odległości z każdym zakątkiem ziemi,
-dostęp do banku , sklepów bez wychodzenia z domu,
-dostęp do ogromnych zasobów publicznych zgromadzonych w sieci,
-bogata oferta pracy i nauki na odległość,
-możliwość urozmaiconego spędzania czasu , w tym także rozrywki .


Niebezpieczeństwa na które powinniśmy uważać w internecie:
- naruszenia naszej anonimowości,
-rozpowszechnianie nielegalnej treści (np.cyberprzemoc),
-włamania sieciowe(np.koń trojański),
-sekty,
- uzależnienie od internetu.


Robaki internetowe:
Pliki pobierane z internetu należy traktować z rezerwą .Mogą one bowiem  stanowić zgrożenie dla poprawnej pracy Twojego komputera.

Najpopularniejsze rodzaje złośliwego oprogramowania, jakie możemy spotkać:
-wirus - mini program , który 'przykleja się' do innych programów w celach destrukcyjnych,
-robak - rozmnaża się poprzez sieć (np.pocztą e-mail) nie potrzebuje 'programu-nosiciela',
-backdoor - jest to furtka umożliwiająca nieautoryzowany dostęp do systemu , może to być program, uszkodzenie mechanizmów ochronnych systemu prze intruza,
-koń trojański - nie rozmnaża się sam, udaje przydatny program , a po uruchomieniu otwiera jeden z portów interfejsu sieciowego , by wpuścić włamywacza (hakera),
-program szpiegujący - zbiera informacje o użytkowniku i wysyła je do sieci, występuje często jako dodatkowy i ukryty komponet większego programu,
-scumware - oprogramowanie wykonujące niepożądane czynności: okradanie kont internetowych , wyświetlanie reklam,
-exploit - umożliwia włamanie poprzez wykorzystanie luki w normalnym oprogramowaniu , które nie zostało w porę zaktualizowane,
-rootkit -najniebezpieczniejszy, niewykrywany przez programy antywirusowe, ponieważ nie jest odrębnym programem, lecz zazwyczaj zostaje 'wstrzyknięty' w istotne procedury systemowe,
-keylogger - odczytuje i zapisuje naciśnięcia klawiszy,dzięki czemu włamywacz na przykład może poznać hasło lub numer PIN użytkownika,
-dialer - łączy się z siecią poprzez inny, znacznie droższy numer dostępowy , niż ten wybrany przez użytkownika:jest niebezpieczny tylko dal posiadaczy modemów.




Adres internetowy- w skrócie nazywany URL,pozwala wskazać dowolny dokument znajdujący się  na dysku serwera.URL jest  czymś w rodzaju ścieżki dostępu do pliku .

DNS- system nazewnictwa stosowany w internecie, pozwalający posługiwać się adresami URL zamiast numerami IP.

Host- nazwiemy tak każdy komputer podłączony do internetu, oferujące swoje usługi innym komputerom lub spełniający w stosunku do nich funkcje nadzorcze.

Odsyłacze- zwane inaczej hiperłączmi, najczęściej są one wyróżnione w tekście podkreśleniem lub innym kolorem. Często nazywa się je także linkami.



Adres IP komputera- składa się z czterech liczb(np. 192.168.x.x)


Maska sieciowa- maska opisuje część adresu IP, która jest stała w danej sieci. Oznacza to, że wszystkie komputery w tej sieci muszą mieć taką samą część stałą.

Adres bramy internetowej-to adres komputera lub routera w sieci lokalnej, który ma bezpośredni dostęp do internetu i może się nim podzielić z innymi komputerami.Adres bramy musi być oczywiście zgodny z maską sieciową.

Adres serwerów DNS- jeśli używamy adresów URL, przeglądarka nie odnajdzie strony bez pomocy serwera DNS , jest to więc sprawa priorytetowa i dlatego takie serwery występują parami (główny i zapasowy)

Router- niewielki urządzenie , umożliwia podłączenie lokalnej sieci (wewnętrznej) do innej sieci (np.zewnętrznej).

DHCP- jest usługą , która dynamicznie przydziela adresy IP komputerom przyłączającym się do sieci i pozwala zautomatyzować proces konfigurowania parametrów połączenia.

WAP- to standard , dzięki któremu użytkownicy telefonów komórkowych wyposażonych w przeglądarkę WAP mają dostęp do zasobów sieciowych.

Ciasteczka- to niewielki pliki zapisywane na dysku komputera podczas przeglądania stron internetowych , służące przeglądarce internetowej do zapamiętania  informacji o dotychczasowych wizytach na stronach jakiegoś serwisu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz