poniedziałek, 3 grudnia 2012

Konserwacja komputeru i systemu.

1.Jak dbać o hardware?
-zwróć uwagę na miejsce, w którym korzystasz z komputera.Podzespoły komputera wydzielają sporo ciepła,które musi zostać odprowadzone.Trzeba wybrać takie miejsce, w którym będą odpowiednie warunki ,  więc nie należy go zamykać w szafce czy stawiać blisko źródeł ciepła.
-komputer - jak każde urządzenie elektroniczne-wytwarza ładunki elektrostatyczne przyciągające kurz, dlatego co jakiś cza należy odkręcić obudowę i wyczyścić urządzenia w srodku.
-zadbaj o porządek wśród kali. Uporządkuj je i skorzystaj z opasek zaciskowych.Wyrwanie kabla z gniazda podczas pracy komputera może być dla niego niebezpieczny.



2.Jak dbać o software?

ZAWSZE INSTALUJ WSZYSTKIE AKTUALIZACJE SYSTEMU,STEROWNIKÓW I UŻYWANEGO OPROGRAMOWANIA NATYCHMIAST,GDY TYLKO SIĘ POJAWIĄ.AKTUALIZACJE MAJĄ NA CELU PRZEDE WSZYSTKIM NAPRAWĘ DOSTRZEŻONYCH BŁĘDÓW,JAKIE SĄ NIEUNIKNIONE PODCZAS PISANIA PROGRAMÓW.


System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu. Najpopularniejsze systemy plików noszą nazwę FAT,NTFS,HFS,EXT.

Tablica alokacji- baza informacji o położeniu wszystkich plików na dysku i zajętości poszczególnych jego sektorów.


Sektor rozruchowy - dyskowy system plików wykorzystuje część pamięci na sektor rozruchowy,który nie stanowi zasadniczej części systemu plików,jest używany do rozruchu właściwego systemu operacyjnego.

Formatowanie dysku -jest procesem przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do zapisu danych i polega na założeniu na nim wybranego systemu plików.


Partycja – logiczny, wydzielony obszar dysku twardego, który może być sformatowany przez system operacyjny w odpowiednim systemie plików. Niekiedy określenie partycja odnosi się do wydzielonego zasobu innego niż dysk twardy.Funkcjonalnie partycja zachowuje się w systemie operacyjnym jako samodzielny dysk.







PODCZAS FORMATOWANIA DYSKU(TWORZENIA PARTYCJI) WSZYSTKIE DANE ZOSTAJĄ BEZPOWROTNIE USUNIĘTE.


3.System kont.


System kont-  pozwala na odseparowanie plików każdego z użytkowników komputera.




4.Skrót.


Skrót - to inaczej pseudonim, to obiekt zastępujący oryginał dowolnego zasobu systemowego. Skrót zajmuje bardzo mało miejsca na dysku, a do jednego zasobu może prowadzić dowolna liczba skrótów.



5.Struktura katalogowa.


Plik - zapisany w pamięci zewnętrznej komputera zbiór danych stanowiący logiczną całość i charakteryzujący się określonym rozmiarem. Plikiem jest zarówno dokument tekstowy czy graficzny, jak i rezultat gry komputerowej. W systemach z interfejsem graficznym każdy plik symbolizuje ikona.


 Katalog, folder - obiekt logiczny ułatwiający zorganizowanie plików na nośnikach pamięci. Katalog może zawierać pliki lub kolejne katalogi. Pozwala je grupować i organizować w logiczne zbiory.


Ważne katalogi:
-Windows- ten katalog zawiera wszystkie pliki systemowe oraz część plików zainstalowanych programów.
-Program Files- to domyśle miejsce, w którym są instalowane wszystkie programy użytkowe i narzędziowe.
-Users-to miejsce na katalogi domowe wszystkich użytkowników zdefiniowanych w systemie.


6.Rozszerzenia nazw plików.
 Rozszerzenie - to część nazwy pliku, nadawana w celu ułatwienia identyfikacji rodzaju pliku.

7.Jak bronić się przed wirusami? 


Wirus komputerowy – program komputerowy posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.


Robak komputerowy – samo replikujący się program komputerowy, podobny do wirusa komputerowego.

Główną różnicą między wirusem a robakiem jest to, że podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela – zwykle jakiegoś pliku wykonywalnego (chociaż istnieją wirusy pisane w językach skryptowych podczepiające się pod dokument lub arkusz kalkulacyjny), który modyfikuje doczepiając do niego swój kod wykonywalny, to robak jest pod tym względem samodzielny, a rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika.



Koń trojański, trojan – określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.).

Profilaktyka ochrony przed wirusami:

* instaluj tylko te programy, co do których masz pewność, ze są wolne od wirusów;
* twórz kopie zapasową swoich danych - Twoje dane to najcenniejsza rzecz na dysku;
* nie otwieraj załączników poczty elektronicznej pochodzącej od nieznanych nadawców - to najczęstsza droga zarażenia, powstrzymaj więc swoją ciekawość i skasuj podejrzany list bez zaglądania;
* koniecznie zainstaluj program antywirusowy i dbaj o to, by jego baza wirusów była zawsze aktualna;
* co jakiś czas sprawdzaj dyski twarde komputera przy użyciu skanera antywirusowego.




Klaster - to w systemie plików najmniejsza jednostka przechowywania danych, składająca sie z jednego lub kilku sektorów. W jednym klastrze można zapisać tylko jeden plik, nawet jeśli zajmie on niewielką częśc klastra, resztę pozostawiając pusta.




7 grzechów głównych użytkownika komputera:

1. Instalowanie wszystkiego, co wpadnie w ręce, piractwo komputerowe.
2. Jedno hasło używane do wszystkiego.
3. Jeden adres e-mail do całej korespondencji.
4. Zakupy nowego sprzętu bez wcześniejszego rozeznania, a zatem oparte jedynie na opinii sprzedawcy.
 5. Niewłaściwe obchodzenie się ze sprzętem, spożywanie posiłków przy klawiaturze, brak zabezpieczeń przepięciowych.
6. Przeświadczenie o anonimowości i bezkarności w sieci.
7. Bałagan na dysku, dziesiątki plików na pulpicie.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz